Yaşam

Korkunç İnsan Boyutlu Dev Yarasa: Meyve Yarasası “Uçan Tilki”

Dünyada pek çok farklı yarasa türü var ama hiçbiri meyve yiyen yarasalar kadar korkunç değil! Diğer adı ile uçan tilki, internete düşen fotoğrafıyla herkesi dehşete düşürdü… Bu ilginç yarasa cinsi hakkında bilgileri sizler için derledik. ?

Kaynak:https://mymodernmet.com/giant-golden-…

Halk arasında uçan tilki olarak bilinen “Pteropus vampyrus”, dünyanın en büyük yarasa türü olarak biliniyor.

Bilimsel ismine aldanmayın: Aksine bu hayvanlar vampir yarasalar değildir ve meyve yerler.

Doğu Asya’nın tamamında yaşayan bu yarasa türü, hem yaşam alanlarının insanlar tarafından işgal edilmesi hem de avlanmaları nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Bu yarasa türünün ağaçlarda ayak parmaklarıyla kolayca baş aşağı durmasını sağlayan uzun, keskin, kıvrık pençeleri vardır.

30 cm’lik bir gövdeye ve 1,5 metre kanat açıklığına sahip olan yarasanın fotoğrafı internete düşen herkesi korkutsa da yarasa, fotoğrafın çekildiği açıdan dolayı gerçek hayatta olduğundan çok daha büyük görünüyor.

Bildiğimiz yarasaların aksine, ekolokasyon yeteneğine sahip değiller: görüşleri keskin.

Diğer yarasa türleri gibi meyve yarasaları da gececidir: Geceleri meyve yiyen bu canlılar, gündüzleri ağaç kısımlarında uyurlar.

Yedikleri meyvelerin tohumlarını yağmur ormanlarına yaydıkları için ekosistemde değerli bir rol oynayan bu hayvanlar, insanlar tarafından besin kaynağı olarak kullanıldıkları için ne yazık ki yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Gözlerinden ışık girmesin diye kanatlarını vücutlarına dolayarak uyurlar. Çiftleşmeden 40 gün sonra doğum yapan bu yarasalar çok eşlidir.

Bu hayvanlar genellikle Filipinler ve Doğu Asya’nın tropikal yağmur ormanlarında yaşarlar.

Uçan tilkiler, insanlar için tehlikeli olan lyssavirus ve hendra virüslerini taşırlar.

Bu korkunç yarasalar, geceleri kabus gören türden…

fikirlerin neler Yorumlara git…

haber-caykara.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu