Haber

Son yılların en kurak kış mevsimini yaşayan Pülümür’de kar keyfi

– Son yılların en kurak kış mevsimini yaşayan Pülümür’de kar keyfi

TUNCELİ – Son yılların en kurak kış mevsimlerinden birini yaşayan Tunceli’nin Pülümür ilçesinde sabah saatlerinden itibaren yağan kar, vatandaşları bir nebze olsun sevindirdi.

Türkiye’de son dönemlerde yaşanan kuraklığın en net görüntüleri Tunceli’nin Pülümür ilçesinde çekildi. Geçen yıl ocak ayında bir metreden fazla kar yağan ilçeye bu yıl kar yağmadı. İlçede sabah saatlerinden itibaren kar yağışının etkili olmaya başlaması, başta hayvancılık ve arıcılıkla uğraşan vatandaşlar olmak üzere herkesin yüzünü güldürdü.

İlçeye uzun süredir kar yağmadığını belirten Mesut Sertel, “Bu da bizi tedirgin etti. Hem besiciler hem de arıcılar için karın olmaması kuraklık demekti. Bu da iyi olmayacaktı. Kar yağmıştı. Uzun zamandır beklenen nihayet geldi. AFAD da dün bizi uyardı, “Pülümür Çayı’ndaki su çok azalmıştı. Yağışların böyle devam etmesinden dolayı mutluyuz” dedi.

Düzgün İbin, belediye olarak karla mücadele için hazırlık yaptıklarını belirterek, “İlçemize uzun süredir kar yağmıyor. Bu sabah yağmur başladı. Kepçelerimizi takarak hazırlıklarımızı yapıyoruz. Belediye olarak mahallelerimizin yollarını açacağız.”

Tunceli il meclis üyesi Hüseyin Arslan, “Bugün çok şükür ilçemize kar yağıyor. 4 yıl önceki paylaşımlarıma bugün baktım. O yıllarda dayanılmaz kar vardı. İnşallah yakalarız. Yağmazsa. bu yıl kuraklık başlayacaktı 2014-2015’te kuraklık yaşadık 49 Köyümüzün 48’inde su sorunu vardı Bu yıl kar yağmazsa gerçekten sorun yaşayacağımız kesin. İnşallah Hızır ayındayız.

haber-erzin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu